Partner wydania: czytaj ten artykuł
Chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję, ale nie wiesz, od czego zacząć? W dzisiejszych czasach technologia może nam pomóc w odchudzaniu, ćwiczeniach – wirtualnym trenerem będzie Brad Fit – a nawet pamiętaniu za nas o tym, żeby pić dużo wody. Oto najciekawsze aplikacje, dzięki którym będziemy fit.

Woda zdrowia doda

Zacznijmy od podstawowej zasady, o której wszyscy wiemy, ale rzadko wprowadzamy ją w życie. Według raportu TNS Polska „Napoje wśród Polaków” 95 proc. Polaków wie, że woda to najzdrowszy sposób nawodnienia organizmu. Jednak nie przekłada się to na codzienne nawyki żywieniowe. Za mało płynów każdego dnia wypija 59 proc. kobiet i aż 78 proc. mężczyzn. Tylko 50 proc. badanych wie, ile należy ich wypijać. Przypomnijmy: codziennie trzeba wypić co najmniej osiem szklanek wody (ok. 2 l), żeby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny. Taka ilość niezbędna jest do tego, żeby komórki i tkanki mogły być odpowiednio ukrwione i dożywione, a także po to, by oczyścić organizm z toksyn. Jednak ze względu na tempo życia i pracy, zdarza się, że zapominamy o uzupełnianiu płynów. Z pomocą może nam przyjść sprytna aplikacja, która codziennie przypomina o kolejnej ich porcji. Najczęściej do tego typu aplikacji trzeba wpisać swoją wagę, a system obliczy, ile szklanek powinniśmy wypić. Dodatkowo możemy ustalić przedział czasowy, w którym aplikacja będzie nas alarmować, a pod koniec dnia – zanalizować wykresy i raporty. – Początkowo byłem nastawiony sceptycznie do takich aplikacji, ale potem zauważyłem, że to faktycznie działa. Lepsze nawadnianie organizmu pomaga w diecie i w samopoczuciu – przekonuje Jarek.


Tajemniczy świat "E"

Warto zaprzyjaźnić się również z aplikacją, która będzie naszym przewodnikiem po świecie chemicznych dodatków do żywności, czyli substancji zaczynających się na literę "E" (m.in. barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, wzmacniacze smaku). Wystarczy ją zainstalować i dzięki temu być bardziej świadomym konsumentem. To swoiste kompendium wiedzy na temat substancji wchodzących w skład żywności. Wskaże nam źródło pochodzenia wybranej substancji, a także ryzyko lub korzyści, jakie niesie ze sobą jej spożycie. Z reguły tego typu aplikacje posiadają funkcje: wyszukiwania produktów, listę ostatnio sprawdzanych produktów, a także encyklopedię substancji – listę "E" dodatków.

Trening czyni mistrza

Wiadomo, że odżywianie i nawadnianie organizmu są ważne, ale nie można zapominać o ćwiczeniach fizycznych. – Podstawą nowej piramidy zdrowego żywienia są różne formy aktywności fizycznej, a nie konkretne produkty spożywcze – przekonywał podczas Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. Mirosław Jarosz. Ekspert zaznaczył, że istotny jest każdy rodzaj aktywności, zarówno bieganie i jazda na rowerze, jak również spacery oraz wchodzenie po schodach. Ważne także, żeby wysiłek był regularny, najlepiej 30-45 minut dziennie.
I w tym przypadku z pomocą przychodzą nam rozmaite rozwiązania technologiczne – przypomną o nadchodzącym treningu, zliczą kroki, które przeszliśmy, czy kilometry, które przebiegliśmy. Przeliczą też wysiłek na spalone kalorie. Staną się naszymi wirtualnymi, osobistymi trenerami fitness. Jeśli chcemy ćwiczyć w domu, warto postawić na te zawierające zestawy ćwiczeń, animacje, nierzadko wzbogacone komentarzami audio. Jednym z twoich trenerów może zostać na przykład Brad Fit.
Są też rozmaite zadaniowe "apki", np. Aerobiczna szóstka Weidera, która pomoże wyrzeźbić mięśnie brzucha, lub te dotyczące innych partii naszego ciała, np. pośladków czy nóg.

Kontroluj kalorie

Świetnym sposobem na to, by kontrolować ilość i kaloryczność spożywanych potraw, jest aplikacja "Myfitnesspall" i jej podobne. Ten licznik kalorii ma w swojej bazie ponad 6 milionów produktów spożywczych. Aplikacja pamięta ulubione produkty, pozwala dodawać ich wiele jednocześnie, zapisywać i dodawać całe posiłki. Śledź wszystkie główne składniki odżywcze: kalorie, tłuszcze, białka, węglowodany, cukry, błonnik, cholesterol i inne. – Pomaga pilnować diety i się nie przejadać. Uświadamia też, jak bardzo kaloryczne są niektóre produkty – komentuje jedna z użytkowniczek. Instalując ją, otrzymujemy także bazę ćwiczeń. Zatem do dzieła!